Pomerančová kůže

Jak na celulitidu

Strava

Neexistuje speciální anticelulitická dieta. Pokud však máte několik kil navíc, bylo by vhodné pokusit se je shodit. Zbavování nadváhy je „běh na dlouhou trať" a je třeba postupovat velmi opatrně. Radikální diety přinášejí rychlý úspěch, který ale není trvalý. Neustálé hubnutí a opětovné nabírání váhy - známý jo-jo efekt, vede k ochabnutí tkání a celý stav může pouze zhoršit. Dostatečně pijte, alespoň 3 litry tekutin denně. Vhodné jsou minerální vody s minimálním obsahem sodíku a bylinné čaje.

Pohyb

Vhodný je rekreační běh, rychlá dlouhodobější chůze, jízda na kole, jízda na koni, plavání, stání a chůze v příbojových mořských vlnách, aerobik i tanec, které zvyšují prokrvení a posilují svalovou hmotu zejména kolem hýždí, břicha a na dolních končetinách. V oblastech kde celulitida vzniká nejčastěji.

Masáž a kartáčování kůže

Důkladná masáž zlepšuje krevní i mízní oběh, a použije-li se při ní směs

éterických olejů, její účinek se ještě zvýší. Dráždění povrchu kůže přispívá ke zlepšení jejího vzhledu.

 • Do pěti lžiček zastudena lisovaného olivového (nebo mandlového) oleje dejte
  po čtyřech kapkách cedrového a rozmarýnového a po třech kapkách cypřišového a
  pačulového oleje. Během prvních dvaceti týdnů těhotenství neužívejte cedrový,
  cypřišový ani rozmarýnový olej. Oblasti s celulitidou masírujte dvakrát denně.
 • Postiženou kůži jemně kartáčujte měkkým kartáčem se suchými štětinami.
  Začněte od kotníků a postupujte směrem k srdci. Kartáčování podporuje krevní
  oběh, odstraňuje odumřelé kožní buňky a může rovněž zlepšit vzhled kůže.

Aplikace krémů

Čím se mažete má většinou druhořadý význam, i když jistý podpůrný efekt nelze některým preparátům upřít. To co je důležitější, je způsob masáže, kterou provádíte při vtírání krému do pokožky. Obdobný efekt má i každodenní masáž postižených lokalit kartáčem s jemným přírodním vlasem. Kůže by nikdy neměla být suchá a popraskaná. Je nutné dbát na její dostatečné promaštění a zachování jejího přirozeného pH.

Užívání tablet

Na trhu je řada preparátů doporučených na léčbu celulitidy. Samotné tablety však mnoho nezmůžou. Jejich užívání lze doporučit pouze jako doplněk komplexní terapie.

Lymfatická (mízní) drenáž

Jedná se o velmi jemnou a dokonale propracovanou techniku, blízkou masážím. Aktivuje se při ní podkožní lymfatický systém velmi pomalými tahy a tlaky na kůži podle přesně stanovených pravidel respektujících jeho přirozenou funkci a anatomii. Tato technika má zásadní význam pro ovlivnění celulitidy. Patří však do rukou odborníkům. Vyškoleným lékařům-lymfologům a lymfoterapeutům. Spolupracujeme s majitelkou relax cetnra, která se dlouhodobě této problematice věnuje.

Liposukce

je chirurgická metoda, při které se tenkou kanylou z malých bodových řezů na kůži odsává podkožní tuk. Průměrné množství odsátého tuku by nemělo přesáhnout 2 litry. Není to absolutně vhodná metoda ke snížení nadváhy. Pokud jde o geneticky podmíněné zmnožení tukové tkáně pouze v určité oblasti (boky, hýždě...) a žena není schopná tento objem zredukovat dietou a cvičením, je tato operační technika dobrou volbou.

Nesmí se však opomenout, že jako každá chirurgická metoda má svá rizika a zanechává drobné jizvy. Její provedení je vhodnější v mladším věku, kdy je zachována dostatečná elastičnost kůže. Rozhodnutí o tomto zákroku je vhodné nejen konzultovat s plastickým chirurgem, ale taktéž s lymfologem, který vám poskytne jistě cenné rady ohledně péče v pooperačním období.

Další možnosti

Akupresura a thajská masáž přináší úlevu, pouze pokud je celulitida doprovázení bolestivostí, samotný problém neřeší. Zcela nevhodné je přikládání baněk s podtlakem tzv. baňkování. S nepříliš příznivým efektem je vstřikování některých látek do podkoží. Ani efekt masážních strojků není patrný. Přínosné je střídavé sprchování postiženích partií studenou a teplou vodou, což podporuje cévní rytmiku a aktivuje lymfatický systém.

Optimálních výsledků dosáhneme:

 • ze 30 % pohybem
 • ze 30 % dietou
 • ze 30 % speciálními masážemi
 • z 5 % kosmetickými přípravky a potravinovými doplňky
 • v nejlepším případě zbývá 5 %