Pomerančová kůže

Nejčastější otázky a odpovědi

Postihuje celulitida pouze ženy s nadváhou? U každé ženy se může vyskytnout celulitida i u štíhlé.

Odstraní se celulitida cvičením? Jenom cvičením není možné celulitidu odstranit.

Mohou mít celulitidu muži? Běžně ne. Pouze výjimečně ve velmi specifických případech jako je léčba hormonálními preparáty nebo při některých onemocněních.

Maminka i babička mají celulitidu, je riziko, že ji budu mít také?Ano. Sklony k celulitidě jsou dědičné a proto je pravděpodobné, že ji budete mít také. Snažte se vyvarovat všech činností, které podporují její vznik.

Přísná dieta celulitidu odstraní. Žádná dieta Vás celulitidy nezbaví. Vzniká totiž z uložených tukových zásob, které se nemohou vstřebávat. Jejich ukládání je řízeno pohlavnímu hormony.

Jsou vhodné všechny sporty při léčbě celulitidy? Nejsou. Některé mohou dokonce stav zhoršit. Jde zejména o sporty při kterých se často prudce brzdí nebo dochází k náhlým změnám směru (tenis, squash...) nebo u kterých dochází k tvrdým doskokům (odbíjená...). Pozor také na vysoké statické zátěže v posilovnách. Vhodné jsou pohybové aktivity s plynulými vláčnými pohyby (chůze, plavání, cyklistika...). Ideální je cvičení ve vodě.

Lze odstranit celulitidu chirurgicky? Chirurgickou metodou je liposukce, odsátí tuku. Je to metoda volená v případech, kde se všemi dostupnými metodami nepodařilo odstranit tukové polštáře, zejména v problémových partiích, jako jsou stehna, hýždě a břicho. Je nutná podrobná konzultace s lékařem. Nezapomeňte že má svá rizika a že Vám zůstanou po ní drobné jizvičky.

Kdy se nejčastěji objevuje celulitida? Celulitida se nejčastěji objevuje v základních třech obdobích života ženy v souvislosti s hormonálními změnami a jsou to:

  • puberta, kolem 16. roku věku
  • těhotenství a užívání antikoncepce, kolem 24. roku věku
  • klimakterium - období přechodu a užívání hormonální substituce, kolem
    46. roku věku

Kolik žen má celulitidu? Tento problém dnes trápí kolem 80-90 % žen.

Mám celulitidu, s kým se mám poradit. Odborníci zabývající se celulitidou se nazývají lymfologové a pracují nejčastěji na dermatovenerologických, angiologických nebo chirurgických pracovištích. Blízko k této problematice mají také plastičtí chirurgové a gynekologové.