Pomerančová kůže

Co je celulitida?

Proč vzniká celulitida a jak ji odstranit

Celulitida vzniká v důsledku hromadění tukové tkáně a v důsledku stárnutí podkožního vaziva. Ke zmnožení tukových buněk dochází zejména působením ženských pohlavních hormonů. Je za to zodpovědný převážně hormon estrogen, který má též schopnost zvláčňovat a změkčovat vazivo. Mužská část populace je od tohoto problému oprostěna.

Tukové buňky se proto mohou bez zábran rozšiřovat. Vznik celulitidy podporuje také uspořádání podkožního vaziva, které je odlišné u žen a u mužů.

Pevné provazce vaziva v podkoží žen probíhají souběžně a všechny kolmo k povrchu kůže.

Mezi sebou uzavírají shluky tukových buněk tvořící jednotlivé lalůčky. Pokud tukové buňky zbytní, cestou nejmenšího odporu se vytlačují vzhůru směrem k povrchu kůže a podmiňují vznik drobných bouliček a vyvýšenin na kůži. Úpon jednotlivých vazivových provazců naopak zapříčiňuje drobné dolíčky.

Orborníci se přiklánějí k dědičným faktorům či obezitě. Dále ji ovlivnují toxické látky (při neprůchodnosti lymfatických cest). velkým problémem je hormonální antikoncepce.

S celulitidou se dá bojovat, ale dá se říci, že je to běh na dlouhou trať.

Je dokázáno, že jednorázové terapie celulitidu nevyléčí. Je třeba uzpůsobit svůj životní styl. Samozřejmě mnoho metod celulitidu zlepší, ale nejde zcela odstranit. Je to běh na dlouhou trať.

Na trhu existuje spousta řešení - od masáží, přístrojů i produktů pro domácí použití.

Doporučená suplementace je omega 3 mastné kyseliny, L-Karnitin, vitamin C,E, beta karoten.